Όλα τα ονόματα των υποψηφίων στις εσωκομματικές εκλογές της ΝΔ για την προεδρεία των ΝΟΔΕ

Στην κορύφωσή τους βρίσκονται οι εσωκομματικές διεργασίες στην ΝΔ για την ανάδειξη των νέων προέδρων στις νομαρχιακές και τοπικές οργανώσεις του κόμματος σε όλη την Ελλάδα.

Τα μέλη του κόμματος θα κληθούν να εκλέξουν τους επικεφαλείς των τοπικών οργανώσεων οι οποίοι θα διαμορφώσουν την οργανωτική δομή της ΝΔ και θα την οδηγήσουν στις προσεχείς εθνικές και αυτοδιοικητικές εκλογές, καθώς και στις ευρωεκλογές.

Το μεγάλο στοίχημα για την αξιωματική αντιπολίτευση είναι ο αριθμός των μελών που θα λάβουν μέρος στην εσωκομματική εκλογή. Υπάρχει όμως και ο μεγάλος «πονκέφαλος» λόγω του ανταγωνισμού των υποψηφίων, αλλά κκαι της αντιπαλότητας μεταξύ των βουλευτών και των κορυφαίων στελεχών του κόμματος για το ποιός θα έχει υπό τον έλεγχο του τις διοικήσεις των τοπικών και νομαρχιακών οργανώσεων. 

Αναλυτικά η λίστα των υποψηφίων της εσωκομματικής αναμέτρησης της επόμενης Κυριακής έχει ως εξής:

Α΄ ΑΘΗΝΑΣ

Στην Α1 είναι δεδομένη η επανεκλογή του νυν προέδρου Θεόδωρου Τσούχλου, καθώς δεν υπάρχει άλλος υποψήφιος. 

Στην Α2 δεν θα είναι υποψήφια η νυν πρόεδρος Ρόζα Βιδάλη και τη θέση της διεκδικούν ο Γιώργος Τσιπλάκης (με τη στήριξη βουλευτών όπως του Νικίτα Κακλαμάνη, του Βασίλη Κικίλια και άλλων) και Ζαχαρία Λατζουράκη (ο οποίος στηρίζεται από την Ντόρα Μπακογιάννη).

Β΄ ΑΘΗΝΑΣ

Στην  Β1 θεωρείται δεδομένη η επανεκλογή του Μιχάλη Κουμεντάκου.

Στη Β2, ο νυν πρόεδρος Αλέξανδρος Σπύρου, που υποστηρίζεται από τον Δήμαρχο Γλυφάδας Γιώργο Παπανικολάου, θα αντιμετωπίσει τον Γαβριήλ Αραμπατζή, που στηρίζεται από τον Κωστή Χατζηδάκη. 

Στην Β3 έχουμε τρεις υποψηφιότητες: Τη νυν πρόεδρο Αργυρώ Ζέρβα που θα έχει απέναντί της τον Νίκο Μαρίνη, ο οποίος θεωρείται «σαμαρικός», καθώς και τη Φανή Χατζηαθανασίου, η οποία φαίνεται να υποστηρίζεται επίσης από τον Κωστή Χατζηδάκη.

Στη Β4, τη θέση προέδρου θα διεκδικήσουν ο μέχρι πρότινος γενικός γραμματέας της ΝΟΔΕ, Σπύρος Αβραμάκος και η Σίσσυ Γκίκα.

Στην Β5 αναμένεται σκληρή μάχη. Εκεί οι εγγραφές μελών έχουν ξεπεράσει κάθε προσδοκία. Υποψήφιοι θα είναι ο Δημήτρης Μαυροειδάκος -που πρόσκειται στον Αδωνι Γεωργιάδη- και ο Μπάμπης Αλεξανδράτος. 

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Στην Βόρεια Αττική η εκλογή της Ευφροσύνης Σακελλαρίου είναι δεδομένη καθώς είναι η μοναδική υποψήφια.

Στην Δυτική Αττική επίσης η εκλογή του Γιάννη Λινάρδου είναι δεδομένη καθώς και εκεί είναι η μοναδική υποψηφιότητα.

Στην Ανατολική Αττική, ο νυν πρόεδρος Αρης Βίτσιος δεν θα είναι εκ νέου υποψήφιος και την προεδρεία της ΝΟΔΕ θα διεκδικήσουν ο πρόεδρος της Ένωσης Νέων Αυτοδιοικητικών Ελλάδος, Νεκτάριος Καλαντζής, (υποστηρίζεται από την βουλευτή Γεωργία Μαρτίνου), και ο Ανδρέας Γλάβας. 

ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Στην Α’ Πειραιά, ο νυν πρόεδρος Ηλίας Μάκρας, θα αντιμετωπίσει τον απόστρατο αξιωματικό Γιάννη Βοϊδονικόλα, και τον Λεωνίδα Κουτρουμάνο.

Στη Β’ Πειραιά ο νυν πρόεδρος, γιατρός Μιχάλης Λιβανός θα αντιμετωπίσει τον Σταμάτη Μέλλο. 

Α΄ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Στον Κεντρικό Τομέα ο νυν πρόεδρος Τάσος Εμμανουηλίδης επανεκλέγεται καθώς είναι η μοναδική υποψηφιότητα.

Στον Ανατολικό Τομέα η νυν πρόεδρος, Πίτσα Ράλλη, δεν θα είναι υποψήφια. Μοναδικός υποψήφιος ο Θεόδωρος Μήτρακας.

Στον Δυτικό Τομέα, δεν θα είναι υποψήφιος ο σημερινός πρόεδρος Ηλίας Ζάχαρης, και την θέση του θα διεκδικήσουν ο πρώην πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ Δυτικής Θεσσαλονίκης, Διονύσης Μανωλόπουλος και ο Δημήτρης Βασιλειάδης.

Β΄ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Στη Β’ Θεσσαλονίκης απέναντι στον νυν πρόεδρο Θωμά Βράνο, θα βρεθούν ο Αντώνης Λιακόπουλος και ο Διαμαντής Μάνταζαρης. 

ΔΡΑΜΑ

Στην Δράμα ο Θανάσης Ανδρούτσος θα αντιμετωπίσει τον Κωνσταντίνο Πετρίδη.

ΕΒΡΟΣ

Στον Έβρο ο Πολυζώης Παρασκευόπουλος επανεκλέγεται καθώς είναι η μοναδική υποψηφιότητα.

ΚΑΒΑΛΑ

Στην Καβάλα την προεδρεία θα διεκδικήσουν ο Χαράλαμπος Δράκος και η Μαρία Παραντινού.

ΞΑΝΘΗ

Στην Ξάνθη ο νύν πρόεδρος Νίκος Κιατίπης θα αντιμετωπίσει τον Ηλία Οικονόμου.

ΡΟΔΟΠΗ

Στην Ροδόπη έχουμε τρεις υποψηφιότητες: Τον Γιάννη Βεζυργιαννίδη, τον Μιχάλη Κακουλίδη και τον Νίκο Χατζηκωνσταντίνου.

ΗΜΑΘΙΑ

Στην Ημαθία ο Παναγιώτης Παλπανάς αναμένεται να επανεκλεγεί καθώς είναι η μοναδική υποψηφιότητα.

ΚΙΛΚΙΣ

Επίσης και στο Κιλκίς έχουμε μία υποψηφιότητα αυτή του Μηνά Παπαδόπουλου.

ΠΙΕΡΙΑ

Στην Πιερία ο Χαράλαμπος Μπρουσκιέλης θα αντιμετωπίσει τον Γιάννη Κουρινιώτη.

ΠΕΛΛΑ

Στην Πέλλα έχουμε τέσσερεις υποψηφίους για τη θέση του νυν προέδρου Θανάση Γιδάρη, ο οποίος δεν θα είναι υποψήφιος: Τόν Νίκο Θωμαϊδη, τον Θεοδόση Ουραηλίδη, τον Γιάννη Σιουκούρογλου και την Γεσθημανή Πασχαλίδου.

ΣΕΡΡΕΣ

Στις Σέρρες ο νυν πρόεδρος, Θεόδωρος Καμπούρης θα αντιμετωπίσει Γιώργο Τσιώλη.

ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

Στην Χαλκιδική υπάρχει μία υποψηφιότητα, αυτή του Απόστολου Τζηρίτη.

ΓΡΕΒΕΝΑ

Στα Γρεβενά επίσης έχουμε μία υποψηφιότητα, του Λεωνίδα Τεντογλου.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ

Και στην Καστοριά έχουμε μία υποψηφιότητα, αυτή του Στέργιου Αδάμ.

ΚΟΖΑΝΗ

Στην Κοζάνη ο νυν πρόεδρος Παντελής Καρακασίδης θα αντιμετωπίσει τον Γιάννη Σαντετσίδη και τον Νίκο Ασαλουμίδη.

ΦΛΩΡΙΝΑ

Στην Φλώρινα έχουμε μία υποψηφιότητα, αυτή του Θωμά Θεοδώρου.

Διαφημιστική καταχώρηση
Διαφημιστική καταχώρηση

ΑΡΤΑ

Στην Άρτα έχουμε μία υποψηφιότητα, αυτή του Δημήτρη Σκανδάλη.

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ

Στην Θεπρωτία έχουμε επίσης μία υποψηφιότητα, αυτή του Αλκιβιάδη Λάμπρου.

ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Στα Ιωάννινα έχουμε δύο διεκδικητές, τον Κωνσταντίνο Ζιαβρά και τον Θεόδωρο Τζαρούχη.

ΠΡΕΒΕΖΑ

Στην Πρέβεζα έχουμε τρεις υποψηφίους, την Άννα Μαρία Ανατολιοτάκη, τον Ζώη Μαργέλη και τον Νίκο Τζίμα.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Στην Καρδίτσα έχουμε δύο διεκδικητές τον Λάμπρο Τσιούκη και τον Γιάννη Ντενησιώτη.

ΤΡΙΚΑΛΑ

Στα Τρίκαλα έχουμε μία υποψηφιότητα, αυτή του Κώστα Τρέλλη.

ΛΑΡΙΣΑ

Στη Λάρισα ο νυν πρόεδρος Χρήστος Καπετάνιος θα έχει αντίπαλο τον Ηλία Σουφλιά. 

ΜΑΓΝΗΣΙΑ

Στην Μαγνησία έχουμε δύο διεκδικητές τον Δημοσθένη Νταόπουλο και τον Νίκο Αθανασάκη.

ΚΕΡΚΥΡΑ

Στην Κέρκυρα έχουμε επίσης δύο διεκδικητές τον Γιάννη Κοντό και τον Ανδρέα Βεργή.

ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ

Στην Κεφαλληνία έχουμε μία υποψηφιότητα, αυτή της Γιαννούλη Κουλουμπή.

ΛΕΥΚΑΔΑ

Στην Λευκάδα έχουμε δύο διεκδικητές, τον Βαγγέλη Κατωπόδη και τον Γιώργο Μπουρδάρα.

ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ

Στην Αιτωλοακαρνανία έχουμε μία υποψηφιότητα, αυτή του Φώτη Τσόκλα.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ

Στην Ζάκυνθο έχουμε επίσης δύο διεκδικητές, τον Διονύση Καρδιανό και τον Παναγιώτη Κόκλα.

ΑΧΑΪΑ

Στην Αχαΐα ο νυν πρόεδρος γιατρός Ανδρέας Μαζαράκης θα έχει απέναντί του τον επίσης γιατρό Ανδρέα Νικολάου.

ΗΛΕΙΑ

Στην Ηλεία έχουμε δύο διεκδικητές, τον Γιώργο Χήνο και τον Χρήσο Γαβρά.

ΜΕΣΣΗΝΙΑ 

Στην Μεσσηνία ο Παναγιώτης Τζαβάρας, που υποστηρίζεται από τον δήμαρχο Καλαμάτας Παναγιώτη Νίκα, που αναδείχθηκε από το Μητρώο Στελεχών του κόμματος θα αντιμετωπίσει τη νυν πρόεδρο Νατάσα Κυριακοπούλου, την οποία υποστηρίζει ο πρώην πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς.

ΑΡΓΟΛΙΔΑ

Στην Αργολίδα ο Δημήτρης Σχοινοχωρίτης που υποστηρίζεται από την πλειοψηφία των στελεχών του κόμματος θα αντιμετωπίσει τον Παναγιώτη Ζαχαρία.

ΑΡΚΑΔΙΑ

Στην Αρκαδία έχουμε μία υποψηφιότητα, αυτή του Τιμολέοντα Κατσίπου.

ΚΟΡΙΝΘΙΑ

Στην Κόρινθο έχουμε τρεις υποψηφίους, τον Σωτήρη Κουκουλάκη, τον Χρήστο Κορδώση και τον Τάσο Ταγαρά.

ΛΑΚΩΝΙΑ

Στην Λακωνία έχουμε δύο διεκδικητές, τον Βασίλη Ορφανό και την Κατερίνα Φεϊκου.

ΒΟΙΩΤΙΑ

Στην Βοιωτία έχουμε μία υποψηφιότητα, αυτή του Γιώργου Λιανού.

ΦΘΙΩΤΙΔΑ

Στην Φθιώτιδα έχουμε επίσης μία υποψηφιότητα, αυτή του Σπύρου Κωσταρά.

ΕΥΡΥΤΑΝΙΑ

Στην Ευρυτανία έχουμε και εκεί μία υποψηφιότητα, αυτή του Κώστα Λαθύρη.

ΦΩΚΙΔΑ

Στη Φωκίδα υπάρχουν δύο υποψηφιότητες, αυτή του δικηγόρου Αργύρη Ταλαμάγκα και του  ΟΝΝΕΔίτη Δημήτρη Τζήμα.

ΕΥΒΟΙΑ

Στην Εύβοια έχουμε τρεις υποψηφίους, τον Απόστολο Βαρδακώστα, τον Πέτρο Ποδαρά και τον Γιάννη Φρουδαράκη.

ΣΑΜΟΣ

Στην Σάμο έχουμε μία υποψηφιότητα, αυτή του Βασίλη Πανουράκη.

ΧΙΟΣ

Στην Χίο έχουμε επίσης μία υποψηφιότητα, αυτή του Πρόδρομου Μανωλάκη.

ΛΗΜΝΟΣ

Στην Λήμνο έχουμε και εκεί μία υποψηφιότητα, αυτή του Βαγγέλη Χριστοφιδέλλη.

ΛΕΣΒΟΣ

Στην Λέσβο υπάρχουν δύο υποψηφιότητες, του Ευστράτιου Καραγεωργίου και του Νίκου Κατράνη.

ΚΥΚΛΑΔΕΣ

Στις Κυκλάδες έχουμε δύο διεκδικητές, του Κώστα Γαβιώτη και του Χρήστου Καφτηράνη.

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ

Στα Δωδεκάνησα έχουμε επίσης δύο διεκδικητές, τον ο σημερινό πρόεδρο της ΝΟΔΕ Παύλο Μπακίρη και τον Νικήτα Τσαμπαλάκη.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Στο Ηράκλειο έχουμε μία υποψηφιότητα, αυτή του Βαγγέλη Καρκανάκη.

ΛΑΣΙΘΙ

Στο Λασίθι εχουμε επίσης μία υποψηφιότητα, αυτή του Γιώργου Μπαρμπούνη.

ΡΕΘΥΜΝΟ

Στο Ρέθυμνο έχουμε και εκεί μία υποψηφιότητα, αυτή του Μανώλη Φουρφουλάκη.

ΧΑΝΙΑ

Στα Χανία υπάρχουν δύο υποψηφιότητες, αυτές των Γιώργου Μαρκουλάκη και Κώστα Σφυριδάκη.

Απάντηση

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.